[P]ostrehli ste, že som lolita? 😊 Viem, že na prvý pohľad by ste to o mne ani nepovedali, pretože aj ja sa miestami cítim najpohodlnejšie v rifliach a tričku a veru ma aj častejšie stretnete v podobne nenápadnom outfite ako v spodničke a volánoch. Ale som aj lolita.
O lolita móde
Lolita je japonská móda, ktorá sa inšpiruje oblečením viktoriánskej éry a rokoka. Vznikla v Japonsku v 80. rokoch 20. storočia, prvými módnymi značkami, ktoré začali navrhovať oblečenie, ktoré by sme mohli považovať za lolitu, boli Pink House, MILK a Pretty (dnes Angelic Pretty), neskôr Baby, The Stars Shine Bright a Metamorphose temps de fille. V tomto období pravdepodobne vznikla väčšina špecifických japonských módnych štýlov ako reakcia mladých ľudí a dizajnérov na upätosť a uniformovanosť japonskej kultúry.
O rozvoj lolita módy sa v 90. rokoch postarali japonské visual kei skupiny, predovšetkým Malice Mizer – gitarista a frontman skupiny Mana-sama lolitu sám nosil a propagoval, dokonca spustil vlastnú lolita značku Moi-même-Moitié a vyčlenil štýly Elegant Gothic Lolita a Elegant Gothic Aristocrat. Dnes je lolita populárna aj mimo Japonska, v jednotlivých krajinách sa formujú väčšie či menšie lolita komunity, a pre niektoré slečny nemusí ísť iba o módu, ale aj o komplexný životný štýl.
Ako vyzerá lolita
Lolita móda má svoje pravidlá a stojí predovšetkým na dvoch základoch. Prvým je klasická lolita silueta – štíhly pás a „nafufňaná“ sukňa po kolená. Druhým je priam striktná zahalenosť – lolita ideálne neukáže ani kúsok holej kože, preto podkolienky, nadkolienky, pančušky; dlhé rukávy na blúzach či svetríky.
Tieto základné pravidlá sa dajú zaobaliť do rôznych štýlov – existujú tri základné lolita štýly. Prvým je gothic lolita, čierna elegancia. Aj classic lolita stavia na elegancii, je však väčšmi historizujúca, obľúbené sú kvetové vzory a jemné pastelové farby. A nakoniec je tu sweet lolita, ružový štýl lolity plný mašličiek a printov s rozkošnými medvedíkmi, zajačikmi a inou cute háveďou.
Existujú aj ďalšie štýly, niektoré menej zastúpené ako iné, ďalšie populárnejšie – casual lolita, country lolita, punk lolita, steampunk lolita, bittersweet lolita, cosplay lolita, guro lolita, pirátska lolita, sailor lolita, hime lolita, qi lolita, wa lolita, old schol lolita, aristocrat, kodona, dandy, ouji, brolita (hoci to asi nie je tak úplne lolita štýl 🙃)…
Prečo lolita?
Verte alebo nie, nie je to o ničom inom ako o fakte, že sa mi lolita móda prosto a jednoducho páči. 😊 A cítim sa v nej skvele (aj keď priznávam, že miestami sú všetky tie spodničky trochu dosť nepohodlné), krásne (hoci som si vedomá, že každý má inú definíciu krásy) a výnimočne (pri čom mi rozhodne nejde o cielené pútanie pozornosti a extravaganciu, skôr – lolitu nosím iba príležitostne a vždy je to jednoducho výnimočný pocit). Na jednej strane si stojím za tým, že lolita móda je v prvom rade oblečenie a každý sa nejako oblieka: niekto má rád nohavice, iný sukne a, nuž, zopár jedincov aj široké sukne. Stále je to prosto oblečenie a takú banalitu, ako sa kto oblieka, predsa netreba vehementne riešiť. Na druhej strane si uvedomujem, že istá dávka inakosti a extravagancie v lolite rozhodne je…
V lolite zvyknem aj cestovať – medzimestskými autobusmi či vlakom. A keď nastúpim a prechádzam uličkou, väčšina pohľadov sa dá stručne a výstižne popísať ako: „WTF?!“ 🤣 Nikomu takú reakciu vlastne nezazlievam, pozoruhodné je len to, že si v takom autobuse stačí sadnúť či sa chytiť nejakého toho držadla, prosto stačí krátka chvíľa a čaro okamihu sa jednoducho rozplynie, zrazu je aj z lolity obyčajný cestujúci. Pretože…? Aj lolita je jednoducho oblečenie. Ktoré sa mi páči a preto ho nosím. 😊
Ako (ne)pútať pozornosť
Myslíte si, že na to, aby bolo dievča lolita, treba mať odvahu? Vybrať sa von v „podivnom“ oblečení a čeliť skúmavým pohľadom okolia? Som introvert, hanblivá deva, ktorá je rada nenápadná. V lolite to akosi nejde – byť nenápadná. Pri tom prisahám, že mi naozaj nejde o cielenú extravaganciu, ani nejakú podvedomú, podprahovú. Nemyslím si, že na lolitu treba mať odvahu, myslím si skôr, že lolita odvahu dodáva. 😊
Určite si však uvedomujem istú „neprajnosť“ doby – ja osobne by som pokojne žila v úplne inej dobe, v dobe, kedy boli „nafufňané“ sukne, spodničky, volány, rukavičky a paraplíčka v móde (len by mi strašne chýbala wifi 😅 ). Dnešnému človeku príde lolita skôr ako gýč, cielené pútanie pozornosti. Nikoho nenútim lolita módu nosiť, nikoho nenútim pozerať sa na mňa, keď mu to tak dráždi oči, vždy sa snažím čo najmenej zavadzať.
Nejde o odhalené outfity, ktoré by mohli pohoršovať, ani o obliekanie sa neprimerane veku – pozrite sa na Fanny Rosie, čo je na nej detinské? Je jednoducho elegantná a krásna! ❤ Áno, existuje aj spomínaná sweet lolita (a aj OTT sweet lolita, pri čom to „OTT“ je skratka pre „over-the-top“ – a čokoľvek je „over-the-top“ bude prehnané, či v lolite či hocikde inde), v ktorej kus detinskosti už asi bude, ale nazývať celú lolitu kvôli jednému jej štýlu detinskou, to je číry nezmysel!
Existuje aj slovenská lolita komunita!
Lolita je móda, ale spája sa s ňou aj istá subkultúra – tak, ako sa zvyknú stretávať napríklad filmoví nadšenci a zakladať filmové kluby, aj lolity sa zvyknú podobne organizovať. Mekkou všetkých lolít celého sveta je EGL, v každom štáte či kraji sa potom vytvorí miestna komunita.
Slovenská lolita komunita bola aktívna najmä v rokoch 2011-2013, kedy sme zvykli usporadúvať zrazy v Bratislave pri príležitosti Halloweenu, Vianoc, International lolita day (vždy prvá júnová sobota a prvá decembrová sobota v roku) či prosto len tak, hocikedy, kedy sa dalo. Ja som sa k slovenskej lolita komunite dostala prostredníctvom hromadných objednávok oblečenia z Japonska, ktoré svojho času organizovala Timi. Teraz sa už neorganizujú ani hromadné objednávky, ani meet-upy, väčšina slovenských lolitiek z pôvodnej komunity žije v zahraničí.
Preto sa už väčšinou ako lolita premávam iba po conoch a iné lolity tam teda nezvyknem stretávať… A ak aj náhodou nejakú lolitu stretnem, hanbím sa ju čo i len pozdraviť – takže sa mi kľudne prihovorte Vy, ak tam na mňa natrafíte. 😊
Lolita je drahý koníček: „Potrebujem nový notebook, asi budem musieť predať nejaké loli šaty.“
Lolita je predovšetkým japonská móda – hoci japonské lolita značky majú svoje pobočky po celom svete (napr. Baby má predajňu v Paríži). Po svete existujú aj miestne lolita značky, poľská Lady Sloth, česká Porcelain Doll či slovenská Lorinoko a mnohé ďalšie (zvykne sa im „nadávať“ do „indie brandu“).
Zadovážiť si lolita šaty priamo z Japonska nie je vôbec lacná záležitosť, nemusíme k tomu počítať ani poštovné a clo (hoci vlastne práveže musíme)… Aj tu existujú „lacnejšie“ značky s priemernou kvalitou oblečenia – napríklad Bodyline (moje prvé lolita šaty boli práve z Bodyline). TaoBao je plné indie brandu, kopa lolita značiek sa tam stráca medzi ostatnými priemerne kvalitnými lolita značkami, niektoré však ponúkajú originálny dizajn, kvalitné a drahé kúsky a už si urobili meno, takže sa vedú spory, či je to ešte stále „iba“ indie brand alebo skutočné „burando“.
„Značková“ lolita je „brand“ – ide o tie pôvodné, prvé a veľké lolita značky. Brand je drahý. Veľmi. V skrini mi visia šaty od Angelic Pretty, za ktoré som zaplatila 295 dolárov a to som ich kupovala z druhej ruky…
Naozaj neviem, koľkým čitateľom teraz zabehlo a pre koľkých je to v kontexte oblečenia, respektíve v kontexte záľuby, koníčku, úplne normálne číslo… 😅 Väčšina si však asi povie, že 300 dolárov za jedny šaty… to sú vyhodené peniaze až absolútny nonsens! Ale tie peniaze som si sama zarobila, poctivo našetrila a dopriala som si za ne jedny šaty. Nemusela som kvôli tomu pol roka hladovať, ani si odopierať iné veci. Mala som našetrené peniaze a chcela som si niečím urobiť radosť. Mohla som ich investovať do piatich nákupov, minula som ich naraz. Nekupujem si také šaty každý mesiac. Nie všetky moje lolita kúsky stáli 300 dolárov. No nie sú to ani moje jediné drahé lolita šaty… Rozhodne prosto netvrdím, že pri brandovej lolite ide o najideálnejšie hospodárenie s peniazmi – najmä vzhľadom na to, že si tie 300-dolárové šaty oblečiem asi dvakrát do roka. Prosto: niekto si kúpi nový iPhone, iný si kúpi lolita brand. 😁
Prečo v lolite tak fičia second handy? Alebo ako nakúpiť drahú módu lacno
Vysvetlili sme si teda, že lolita móda je pomerne drahá záležitosť, preto existujú lolita burzy (napr. Lace Market, EGL Community Sales alebo facebooková česko-slovenská loli burza), kde lolity z celého sveta predávajú šaty, ktoré sa im zunovali alebo im nesadli (veľkostne, štýlom a pod.). O level vyššie sú japonské aukcie…
Ak oblečenie z druhej ruky nie je nič pre Vás, môžete skúsiť vychytať nejaký brandový „lucky pack“ – lolita značky sa s príchodom novej sezóny zbavujú starých kolekcií, môžete si teda lacno kúpiť celý balík oblečenia. Má to len ten háčik, že si nemôžete vybrať konkrétne modely – netušíte, čo presne sa Vám ujde (viete iba „zloženie“ balíčka, či v ňom nájdete šaty alebo sukňu, blúzku alebo podkolienky, kabelku alebo bonnet…). Môže to byť Váš dream print aj niečo, čo Vám absolútne nesadne…
Slovo na záver
Aj Vy možno v skrini máte nejaký kúsok oblečenia, ktorý stál viac, ako zvyšok Vášho šatníka dokopy, no Vy ste si ním predsa len urobili radosť. Len tak – preto lebo! Aj Vy možno v skrini máte nejaký kúsok, ktorý je trochu dosť iný ako ten zvyšok, trochu… extravagantnejší, ale šialene sa Vám páči. Prosto preto lebo! Aj Vy možno máte koníček, ktorý je finančne náročnejší a ostatným príde hlúpe do neho toľko investovať, ale je to Váš koníček a Vy v ňom zmysel vidíte – a tým zmyslom môže byť pokojne len to, že Vám to robí radosť! A bodka (s mašličkou)! 🎀
*
17. februára 2018
Bože, o lolita móde by som mohla čítať stále a to ani nie som lolita 😀 (a pritom som sa na fotke dostala do tohto článku :D)…a tie „vyhodené“ peniaze, to by som tiež neriešila, u mňa je napríklad takouto záležitosťou drahý a skutočne kvalitný korzet, ktorý si kúpim tak raz za dva roky.
17. februára 2018
Ja som si naposledy nové lolita šaty kúpila tiež hádam pred celými rokmi, Polly! Asi by som si mala kúpiť niečo nové. 😀
Ono je to tak, že niekedy, keď behám po našich obchodoch a kupujem si „normálne“ oblečenie, príde mi 10 eur za obyčajné tričko ako neskutočný peniaz a nekúpim si ho. 😀 Potom nakupujem lolitu a zrazu 100 eur za jedny šaty nie je nič strašné. 😀 Asi to ale podobne majú všetci – každý má nejakú tú neresť. 😀
17. februára 2018
Occhh, no mne pri tej cene zabehlo, ale v dobrom!=D Tiež som ten typ, čo dokáže šetriť a šetriť, aby mohol mať niečo jedinečné aj keď drahé, no stále vec, ktorá mi robí neskutočnú radosť! O to viac si takú vec potom cením a viem, že u mňa zostane dlho.=)
Inak ja keď niekoho vidím … povedzme, že veľmi originálne oblečeného, mňa to tak nadchne, že sa usmievam ako slniečko a hneď by som chcela byť tým otravným človekom, čo sa hneď pýta a hneď chváli aké je to všetko pekné/rozkošné/zaujímavé.=D Akurát ma brzdí moja plachosť a aj rozum, a tak väčšinou len tíško obdivujem.
A chcem teda povedať, že Lolita je ozaj krásny koníček.
17. februára 2018
Ďakujem za milý komentár, BB! 🙂