Na Noci literatúry som sa prvý raz ocitla minulý rok a keďže to bol jedinečný literárny zážitok, nenechám si ju ujsť ani tento raz. S kým sa vidím 13. mája od 18:00 na týchto miestach v Bratislave? 🙂
1. Jon Ronson: Na potulkách s extrémistami
Číta Martin Nahálka vo vínotéke Pinot u Bruna, Rudnayovo námestie 55
Britský novinár Jon Ronson sa vydáva na potulky s predstaviteľmi rôznych krajných politických názorov. Jeho zážitky s extrémistami sú komické, bizarné, fascinujúce, no zároveň desivé – ukazujú, čomu všetkému sú ľudia schopní uveriť, aby mali dobrý pocit, že pochopili zákonitostiam fungovania sveta.
Číta slovenský herec Martin Nahálka, ktorý pôsobí v Divadle Andreja Bagara v Nitre.
2. Andreï Makine: Kniha krátkych lások, čo trvajú večne
Číta Ján Jackuliak v Stredisku evanjelickej diakonie na Partizánskej 2
Osem príbehov o dievčatách a ženách, ktoré v zanechali v živote rozprávača hlbokú stopu, hoc boli lásky k nim často krátke, jednostranné a platonické – a taký je aj ich opis, jednoduchý a výstižný.
Andreï Makine je francúzsky autor pôvodom z Ruska, kde sa odohrávajú aj príbehy z Knihy krátkych lások, čo trvajú večne. Číta slovenský herec Ján Jackuliak, ktorý momentálne účinkuje v Mestskom divadle Brno, no ja ho poznám predovšetkým z Búrlivého vína, ktoré večne pozerá matka. 😀
3. Robert Menasse: Blažené časy, krehký svet
Číta Robo Roth v Lisztovom pavilóne na Klariskej 1
Príbeh o generácii rakúskych (a európskych) intelektuálov v 70. a 80. rokoch minulého storočia vrátane filozofie, politiky aj erotiky. Ktorý ma až tak nezaujal, ale keďže ho číta Robo Roth aj s tým jeho úžasným hlasom, asi čítanie nevynechám. 🙂
Robert Menasse je rakúsky autor a esejista.
4. Gábór Kálmán: Nova
Číta Peter Brajerčík v Európskej komisii na Palisádach 29
Nova je pre astronómov hviezda, pre vinárov odroda viniča. Nova je aj zbierka krátkych próz od mladého maďarského autora Gábóra Kálmána, ktoré dovedna tvoria ucelený román o živote na slovenskom vidieku – v knihe nájdeme horniacku mystiku, povery, rodovú predurčenosť, tradície, neoblomnosť, pokoru, ale aj vzdor a túžbu žiť inak, po novom.
Číta Peter Brajerčík, slovenský herec, ktorý hrá Lacka v komediálnom seriály Horná-Dolná.
5. Katja Petrowskaja: Asi Ester
Číta Danica Matúšová v Múzeu židovskej kultúry na Židovskej 17
Katja Petrowskaja je ukrajinsko-nemecká spisovateľka a novinárka a o jej knihe Asi Ester som v slovenčine ani v angličtine (teda mnou zrozumiteľných jazykoch) nič nenašla…
Číta Danica Matúšová, slovenská herečka a dablérka.
6. Olga Tokarczuk: Pravek a iné prózy
Čítajú Lucia Hurajová a Ľubomír Bukový v Dome Albrechtovcov na Kapitulskej 1
Pravek a iné prózy je rozsiahlym príbehom obyvateľov dediny Pravek, ktorá leží v centre celého sveta medzi Čiernou a Bielou riekou, ktoré sa spájajú v jednu Rieku. Dedinu strážia štyria archanjeli: Rafael, Gabriel, Michal a Uriel. Ide o realistické dielo s fantastickými prvkami a ako samotná autorka povedala: „Vždy som chcela napísať knihu, ako je táto. Stvoriť a popísať svet.“
Anotácia tu znie snáď najzaujímavejšie (ľúbim realistické príbehy so štipkou fantasy) a na poľskú autorku Olgu Tokarczuk som mimoriadne zvedavá, nakoľko ma v knižnici už čaká jej Anna In v hrobkách sveta – uvidím, či sa po čítaní úryvku z tejto knihy budem za Annou ponáhľať alebo práve naopak…
Číta slovenská herečka a moderátorka Lucia Hurajová a slovenský herec Ľubomír Bukový, ktorý tiež účinkuje v Búrlivom víne.
7. Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska
Číta František Kovár v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra, Panská 26
Tu sa asi najväčšmi teším na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra – keď v ňom už nemôžem pracovať (lebo som hlúpa a prineskoro so si uvedomila, že by som vlastne celkom rada bola jazykovedcom), aspoň si v ňom budem čítať! 😀
Samotná kniha Prvá a posledná láska skrýva dva príbehy – úspešný fotograf pochybuje o význame svojej práce a dôchodca sa pri svojej dobrovoľníckej práci vyrovnáva s dramatickými osudmi, aké ľudstvu pripravilo dvadsiate storočie (ani ja netuším, o akých „dramatických osudoch dvadsiateho storočia“ je reč 😀 ). A kde je v týchto príbehoch láska – vraj všade, je to láska k samotnému životu.
Kniha slovenského spisovateľa, prekladateľa a publicistu Pavla Vilikovského vyhrala cenu Anasoft litera za rok 2014. Číta divadelný a dabingový herec, pán František Kovár.
8. Iulian Ciocan: Svet podľa Sašu Kozaka
Číta Juraj Hrčka v kaviarni DOSKA caffe bar na Svoradovej 5
Svieže a autenticky pôsobiace dielo písané úsporne novinárskym štýlom o dopade spoločenských a politických zmien na život obyvateľov krajiny v období perestrojky a v prvých rokoch nezávislej Moldavskej republiky. Ironická hyperbola s prvkami absurdného humoru. Ktorú pravdepodobne oželiem, myslím, že toto nie je práve moja obľúbená téma…
Iulian Ciocan je moldavský autor. Číta slovenský herec Juraj Hrčka, ktorý taktiež účinkuje v Divadle Andreja Bagara v Nitre.
9. Hana Lundiaková: Imago. Ty trubko!
Číta Richard Stanke v Galérii Statua, Pálffyho palác, Zámocká 47
Voľaká čudná kniha o českej spoločnosti. Vraj sakralizuje súbor životných hodnôt: intuíciu, fantáziu, imagináciu, túžbu, divokosť, pokoru a lásku ako protipól zjednodušeného rebríčku: práca, kariéra, financie, rodina a hobby. Na mňa to znie až príliš divoko…
Hana Lundiaková je účtovníčka, korektorka a príležitostná publicistka z Prahy. Číta Richard Stanke, slovenský herec a dablér.
10. Michela Murgia: Accabadora
Číta Zuzana Fialová v Koncertnej sieni Klarisky na Klariskej
Accabadora v sardínčine znamená „tá, ktorá ukončuje“ – ide o príbeh zo sardínskeho vidieka o jednej accabadore, „poslednej matke“, ktorá stojí po boku človeka v jeho posledných chvíľach, odprevádza človeka z tohto sveta a napĺňa jeho nezvratný osud.
Michela Murgia je talianska autorka, jej príbeh Accabadora získal v Taliansku tri prestížne literárne ocenenia a bol preložený do 30 jazykov. Číta známa slovenská herečka a dablérka Zuzana Fialová.
11. Annelies Verbeke: Autobus 88
Číta Ela Lehotská v Kaplnke na cintoríne u Kozej brány, Palisády 27
V poviedke Autobus 88 sa ráno jedna žena zobudí v cudzom tele, v cudzom byte, v inom meste.
Annelies Verbeke je holandská autorka, ktorá píše predovšetkým poviedky. Číta Ela Lehotská, slovenská divadelná a filmová herečka, dcéra speváka a skladateľa Janka Lehotského.
9. mája 2015
jeee, tak ten Autobus 88 by som si celkom aj vypocula xD
9. mája 2015
Na Autobus 88 ideme určite, páči sa mi aj ten nápad s kaplnkou. 😀