Prečo by som si nekúpila „hennu z dm-ky“

Nie som veľkým fanúšikom vyslovene negativistických článkov (hoci je pravda, že človek si na nich zväčša veľmi dobre zgustne – či už na ich písaní alebo čítaní 😀 ), no niektorí známi ma berú pomaly ako hennového guru a pri tom hoci vedia, že hennový guru im vyslovene zakázal „hennu z dm-ky“, vždy na mňa vybalia: „Tiež chcem vyskúšať hennu! Tak som si kúpila hennu z dm-ky – a ja viem, že si vravela, že tú si kupovať nemám, ale… kúpila som si hennu z dm-ky!“ Preto, aby som nemusela pravidelne facepalmovať, Vám teraz veľmi obšírne vysvetlím, prečo by som si ja osobne „hennu z dm-ky“ nikdy nekúpila.

Na začiatok si ujasnime, o ktorú hennu konkrétne ide – keďže sa v dm-ke predáva aj henna nemeckej značky Sante. V tomto článku budeme pripomienkovať hennu značky „Henna, přírodní kosmetika“ od českej spoločnosti Henna, s. r. o. Ide o hennu v červenej krabičke (na ktorej sa striedajú dve modelky s vlasmi vždy vyfotošopovanými do požadovanej farby) po 33 gramov, je dostupná v desiatich odtieňoch (čo je aspoň celkom slušný výber, no).

Červená henna z dm

Keď som ja začínala s hennovaním, mojou mekkou bolo fórum dlouhevlasy.cz, na ktorom panoval k „henne z dm-ky“ takpovediac všeobecný odpor. A aj Irena, ktorá s hennou dávnejšie flirtovala a začínala práve s tou „dm-kovou“, na ňu nemala dobrého slova. Preto som ju ja osobne ani nikdy neskúšala, len som každého taktne upozornila, že som o nej vlastne ešte nikdy nič pekné nepočula.

Bližšie sa pozrieť na zúbok „henne z dm-ky“ ma napadlo až po tom, čo ma ktosi upozornil na to, že čierny odtieň „henny z dm-ky“ neobsahuje indigo. Hm, čierny odtieň henny bez indiga, to musí byť dáka inovácia! A tak som sa zo zvedavosti rozhodla „hennu z dm-ky“ – a predovšetkým jej zloženie – bližšie preskúmať.

A zistila som, že čierna „henna z dm-ky“ údajne obsahuje skutočne iba hennu a xantánovú gumu. Ba čo viac, zistila som, že zloženie všetkých odtieňov „henny z dm-ky“ je na vlas rovnaké (teda, blond odtiene sa mi už študovať nechcelo…) – iba henna a xantánová guma, či ide o odtieň medene červená, či čierna! A hneď Vám ozrejmím, prečo je to podľa mňa vonkoncom podozrivé:

  1. Henna ako taká, t.j. rastlina lawsonia inermis, obsahuje červené farbivo. Je pravda, že podľa toho, kde a v akých podmienkach rastlinka rastie, sa môže výsledná intenzita, sýtosť farby trochu líšiť – hoci stále pôjde prosto a jednoducho o nejaký ten odtieň červenej…
  2. Ak potom chceme získať hnedé či čierne odtiene henny, musíme k inak červenej henne pridať ďalšiu farbiacu zložku – napr. spomínané indigo alebo cassiu. Neviem si nijako predstaviť, že miešaním červenej s červenou nejakým zázrakom zrazu dosiahnete čiernu farbu… Ak ste voľakde čítali, že henna pochádza z troch rôznych rastlín a každá zapríčiňuje inú farbu, jedna červenú, druhá čiernu a tretia blond, tak skúste gúgliť ešte trochu viac alebo mi môžete rovno uveriť, že to je teda riadny „bullshit“! 😀
  3. Pretože okrem samotnej lawsonie inermis „henna z dm-ky“ obsahuje už iba xantánovú gumu, ktorá je stabilizátorom, zahusťovadlom, bez chute a farby – takže tá farbu nijako ovplyvniť nedokáže. Z čoho mi logicky vyplýva, že tú čiernu (a hnedú a blond…) dostávajú nejakým záhadným miešaním červenej s červenou (keďže nič iné okrem červenej zloženie nedeklaruje)…

Kam tým smerujem? Nech už má na miešanie farieb každý svoj názor, ja osobne si myslím, že výrobca pri uvádzaní zloženia „henny z dm-ky“ prosto nie je úplne dôsledný, resp. úprimný… A potom kto vie, či je úprimný aj v tom, že v nej sú iba 100% prírodné zložky…

Červená henna z dm, odtieň červená

Červená henna z dm, odtieň čierna

A proti tej xantánovej gume v zložení mám dokonca konkrétne výhrady – na čo do prášku vlastne pridávajú zahusťovadlo? Resp. stabilizátor emulzií? Dá sa vôbec prášok zahustiť, na čo ho treba stabilizovať? Potom som si uvedomila, že „henna z dm-ky“ sa predáva v mini baleniach po 33 gramov, ktoré údajne vystačia na vlasy dlhé po ramená. Čo je zvláštne, pretože na obdobne dlhé vlasy sa bežne odporúča použiť okolo 80 gramov henny, t.j. takmer trikrát toľko. Ako to tá „henna z dm-ky“ potom robí, že jej zrazu stačí tak málo? Žeby tak, že obsahuje zahusťovadlo, ktoré Vám po zmiešaní prášku s riadnou dávkou vody výslednú pastu prijateľne zahustí? Ale rozhodne nie som chemik, možno sa mýlim… 😀 Zástankyne tejto henny ma dole v komentároch poučujú, že bez xantánovej gumy by farba nechytala na vlasoch rovnomerne – čo je absolútna blbosť, nepoznám žiadnu inú značku henny, ktorá by musela obsahovať xantánovú gumu (a to som ich vyskúšala zo desať aj viac), aby mi farba nechytila „fľakato“!  😀

Priznávam sa však, že reálne som milú „hennu z dm-ky“ vlastne neskúšala – takže s ňou nemám relevantné osobné, objektívne negatívne skúsenosti. No pre to pochybné zloženie ju skúšať ani nemienim… Uvažovala som síce, že si ju kúpim aspoň na bližšie domáce preskúmanie – ako daný hennový prášok vyzerá, či vôbec vonia ako henna a takpodobne – ale na podobné blbnutie je jej cena neskutočne premrštená! V Česku stojí jedno balenie (t.j. 33 gramov) ešte príjemných 61 Kč (t.j. cca 2,30 €, cena z oficiálnej stránky výrobcu), no na Slovensku sa cena toho istého balenia vyšplhá až na 5,19 € (cena z návštevy dm drogérie)! Len pre porovnanie:

A nemyslím si, že práve pri henne, ktorá si musí dopomáhať zahusťovadlom, platí premisa „čím vyššia cena, tým vyššia kvalita“.

A presne pre toto by som si ja osobne nikdy nekúpila hennu z dm-ky a neodporúčam ju ani známym (či neznámym) – cena je premrštená, zloženie pochybné a okrem toho sa s „hennou z dm-ky“ ešte aj spája hádam najviac hlásení o „nebezpečnej henne“.

Na záver by som chcela prízvukovať, že proti „henne z dm-ky“ rozhodne nemám nič osobné a nesnažím sa ani cielene hejtovať výrobcu, len som chcela jednoznačne poukázať na to, že sa mi na nej niečo – viď celý tento článok – nepáči. (No na druhej strane si stále myslím, že „henna z dm-ky“ bude určite lepšia ako chemické farby na vlasy – aspoň nejakú hennu to predsa obsahovať musí, či? 😀 )

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

81 Comments

  1. mAgdushkA
    27. novembra 2016

    Rozhodne s článkom súhlasím!!!!

    Ahojte, chcela by som sa tiež podeliť o moju skúsenosť s „DMkovou hennou“. Akurát teraz, pred asi 30min som si vlasy ofarbené odtieňom ořechově-plavá dosušila a…teda poviem vám, úplne zbytočne vyhodené peniaze. Je síce pravda, že mám chemicky farbené vlasy do veľmi svetlej (kedysi až platinovej) blond, ale min. 6 mesiacov už si ich nefarbím a mám teda poriadne odrasty. Určite časť z toho bolo aj tou mojou chémiou na hlave, dobre, ale teda táto „úžasná“ henna ma pekne naštavala. Nie len že s mojou farbou vlasov nič neurobila (okrem snáď pár mierne lesklejších a veľmi jemne medených odleskov), ale tiež mi ani náhodou nepríde, že by mi vlasy zregenerovala. Ja som mala síce dosť kvalitné jemné vlasy (áno, aj po farbení chem.farbou), ale čakala som niečo úplne iné. Po umytí a vysušení mi vlasy zostali dosť mastné, polepené, hlavne pri korienkoch, a na pocit veľmi zaťažené, tak nepríjemne. Neviem, či takýto má byť účinok henny, ale nemyslím si. Či to spôsobila moja chem. farba, alebo som niečo urobila zle, vážne neviem…čakala som od toho asi príliš…Dúfam len, že to bolo touto hnusnou DMkouvou hennou, ktorú si na hlavu u nikdy v živote nedám a že keď si obj. buď Henné Color, alebo inú kvalitnejšiu, bude výsledok iný. Fakt ma to nas***o, pretože som s tým zabila celý deň, vyhodila za to peniaze (vypotrebovala som 3 krabičky) a výsledok žiadny…

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      29. novembra 2016

      Ahoj, Magduska. Ďakujem, že si sa podelila so svojou skúsenosťou, aj keď ma teda mrzí, že Tvoja prvá skúsenosť s hennou je práve takáto… Určite by Ti po henne nemali zostať zaťažené a mastné vlasy – ledaže by si to prehnala s olejom, neviem, či si do zmesi vôbec nejaký pridávala… Každopádne určite odporúčam napríklad tú Henne Color – má aj bezfarebný variant, ktorý funguje ako vlasový zábal. 😉

  2. katka
    25. februára 2017

    Hlúpučké,túto hennu používam roky a som spokojná.

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      25. februára 2017

      Hlúpe je urážať niekoho len preto, lebo má iný názor – a ešte na jeho vlastnom blogu. 😀

      Môj názor je pri tom podložený hneď niekoľkými faktami – čím je podložený ten tvoj? Iba niekoľkoročnou spokojnosťou – bez toho, aby si trochu pouvažovala napríklad nad zložením danej henny? 😀

    2. Jaja
      7. augusta 2017

      Aj ja a je super.

    3. Dada Baroková
      13. augusta 2017

      Ak si spokojná, Jaja, tak je to ok – určite je táto henna zasa lepšia ako chemická farba. 😉

  3. Marta
    8. marca 2017

    Ja tú hennu používam už 2 roky a som spokojná ,moje vlasy sú bohatšie a končeky výrazne lepšie možno nie je najlepšia ale vždy lepšia ako chemická farba a taktiež je veľmi ťažké sa zavďačiť mojim vlasom a táto henna to zvládla takže ja nemám dôvod sa na ňu sťažovať možno tá cena ako si písala v článku .

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      12. marca 2017

      Ak Ti vyhovuje, Marta, to je hlavné, pokojne ju používaj. 🙂

  4. Blogerka Zuzka
    7. mája 2017

    Tiež by bola tá henna z dm-ky od začiatku nesympatická, ale v rukách som ju nemala, nieto ešte aby som si ju patlala na hlavu. Mám ale príhodu, kedy som bola na potulkách v DM-ke a poblíž mňa stála zúfalá stará pani práve v sekcii farieb na vlasy. Hľadala niečo prírodné a tak poprosila o radu predavačku. Tá jej veľmi ochotne začala ukazovať spomínanú Hennu, pani mala ale veľmi konkrétnu predstavu o odtieni a od tejto veľmi originálne pomenovanej značky sa jej odtiene jaksi nepozdávali. Predavačka odišla a pani ostala mierne sklamaná. V tom som k nej pricupítala ako jej posledná nádej a upozornila ju na hennu od Sante, ktorá bola v inom regále, síce len dva odtiene, ale jeden z nich sa najviac približoval predstave staršej tetušky. Či si ju nakoniec vzala, neviem, pretože tam ešte študovala dobrých 20 minút obal každej krabičky, ale hádam nakoniec odišla spokojná.

    Odpovedať
    1. Blogerka Zuzka
      7. mája 2017

      *Tiež mi, nie „tiež by“ 😀

    2. Dada Baroková
      8. mája 2017

      Neviem, prečo všetci tento článok zrazu berú ako hejt na hennu z dm-ky a ódu na hennu Santé. 😀 Santé je fajn, ale na môj vkus je tam málo henny a veľa kadejakých iných prímesí – aktuálne používam čistú hennu, kde si už pridám podľa ľubovôle, na čo mám náladu. 🙂 Chápem však, že si nie každý môže nakupovať hore-dole internetom, iný zasa jednoducho preferuje kamenné predajne. Santé z dm-ky je v tom prípade fajn dostupné riešenie. 🙂

  5. KP
    8. mája 2017

    Jen poznámka k tomu fotošopu – i Santé (kterou chválíš) má vlasy na krabičce vyfotošopovaný 😉

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      8. mája 2017

      Fotošop je ten najmenší problém. 😀

    2. Nikola Pekařová
      16. októbra 2017

      Ahojte,

      já jsem zkoušela hennecolor a opravdu mi přijde hodně podezřelá a nemám s ní dobře zkušenosti. Light Mountain je super tu jsem také kdysi zkoušela, akorát ta doprava :(. Jinak jsem zkoušela voono a je to za mě nej henna. Je to česká firma, údajně se ničím netají a mají super blog a servis. Z drogerky bych si nikdy nekoupila, už to že henna když je červená píšou pouze do černé :D!

    3. Dada Baroková
      19. októbra 2017

      Ahoj, Nikola! Pozor, ja hovorím o značke „Henna, přírodní kosmetika“ z dm-ky, Henné Color je iná značka (francúzska, nie česká) a je pomerne dobrá. 🙂 Light Mountain ľúbim, o voono som počula, ale neskúšala som ju – jej cena pre mňa nie je až taká prijateľná, ale raz si asi doprajem. 🙂

  6. Dena
    12. júna 2017

    Ahoj Dadka,podla clanku sudim,ze sa s hennou kamaratis uz dlho a vyznas sa v jej pouzivani. Rada by som sa spytala, ci by si mi vedela nieco odporucit. Mam 24 a velmi mi vypadali vlasy,su riedke a nedorastaju. Obcasne pouzivam len farebny sampon na vlasy (moje hnede,sampon „bordo“, tmavsia farba opticky zvacsuje objem mojich vlnitych vlasov) Uvazujem nad zacatim pouzivania henny,kora by ich vyzivila a podporila v raste. Vedela by si mi odporucit, ktoru prirodnu verziu by som mohla kupit a vyskusat?
    Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      13. júna 2017

      Ahoj, Dena. Ak máš konkrétnu predstavu o farbe, možno odporúčam začať s hennou Henne Color – nájdeš ju v e-shope BIOnatural, link je aj tuto v menu. Neskôr, ak by ti henna naozaj sadla, môžeš prejsť na čistú hennu a dotvoriť si odtieň podľa seba. Ale na úvod je lepšia Henne Color – má predmiešané odtiene, medzi iným tuším aj bordovú. 🙂 Držím palec! 😉

  7. Ivana
    22. júla 2017

    Prosim Vas, kde zozeniem Light Mountain henu? Dakujem.

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      6. augusta 2017

      Ahoj, Ivana. Ja ju kupujem z Ameriky na http://www.iherb.com

  8. Slávka
    8. septembra 2017

    Ped napísaním článku by som si radšej najprv na tvojom mieste nabudúce urobila aspoň prieskum 😉 Samotná rastlina (Henna) sa totiz v prirode nachadza v troch druhoch podľa toho, aké farbivá obsahuje 🙂 A čo sa týka xantánovej gumy… myslím že nemáš dostatočné kompetencie rozhodovať, či vo výrobku je alebo nie je potrebná. Zahusťovadlá a emulgátory sú esenciálne pomocné látky, ktoré sú potrebné pri príprave produktov pastovej konzistencii. Zabezpečujú lepšie nanášanie, priľnavosť k povrchu, rovnomernosť rozloženia častíc, to aby častice nesedimentovali a aby sa fázy nezmiešavali. Myslím, že výrobcovia majú bohatšie skúsenosti ako blogery 😉

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      5. októbra 2017

      Skús si hennovanie naštudovať lepšie ty, Slávka – najmä pred písaním múdrych komentárov. 😀

      Henna je jedna jediná rastlinka, neexistujú žiadne tri rastliny, druhy, typy, odrody (žiadna lawsonia inermis, lawsonia spinosa, lawsonia alba) – to je práveže mylný, zastaralý názor. Z botanického hľadiska ide stále o tú istú, jednu a jedinú rastlinu, ľudia si len kedysi mysleli, že objavili až tri druhy henny (lebo mladá rastlinka sa výrazne odlišuje od staršej, dospelej rastlinky – vzhľadom rastliny i obsahom farbiva v nej), ale… Naozaj existuje iba lawsonia inermis (spinosa/alba sú vlastne len iné, staršie názvy lawsonie inermis). Prosto a jednoducho lawsonia inermis. Červená lawsonia inermis.

      Že existujú tri rastlinky henny je dávno prekonaný názor a keď sa ním výrobca oháňa ako vysvetlivkou, prečo z jednej červenej lawsonie inermis dokáže vykúzliť celú paletu farieb od medenej cez hnedú až po čiernu… Vie ten výrobca potom vôbec, čo je to tá henna, čo to presne ponúka? 😀 A ty sa ideš tváriť, že má určite viac skúseností s hennovaním ako ja! 😀 Ja hennujem zo 10 rokov, skúsenosti mám. Či hennuje aj samotný výrobca, to teda netuším, ale ty si (spolu s výrobcom) túto pochybnú hennu pokojne ľúb a používaj. Veď sa aj hovorí, že nesmieš veriť všetkému, čo čítaš na nete (Radšej ver výrobcovi – lebo jemu určite nejde v prvom rade o zisk. 😀 Mne never, lebo mne… O čo mi podľa teba ide? O zruinovanie výrobcu jedným nevinným článkom? – nebuď smiešna, prosím Ťa! 😀 O nenávistný bezduchý hejt, lebo ľudia sú jednoducho radi zlí? 😀 Alebo prosto len upozorňujem na pochybný výrobok dievčatá, ktoré s hennovaním až také skúsenosti nemajú a preto im pochybný na prvý pohľad nepríde?).

      A čo sa týka xantánovej gumy – veď v článku sama priznávam, že chemik teda nie som, ale používam hennu bez xantánovej gumy a so žiadnym blbým nanášaním a nerovnomerným farbením problém teda nemám. Táto henna je jediná henna s prídavkom xantánovej gumy, s ktorou som sa stretla. V žiadnej inej henne, ktoré som skúšala, mi xantánová guma nikdy nechýbala. Ale určite u mňa nájdeš kozmetiku s prídavkom xantánovej gumy (ako prísada je skôr neškodná), ktorú si budem pochvaľovať – naozaj ide o to, že mi v inej henne xantánovú gumu netreba, tak nač je tu?

      Ale ak ľúbiš hennu z dmky, pokojne ju používaj a ver jej. 😉

  9. Ella
    2. decembra 2017

    Ahoj, dobrý deň. No snáď môžem tykať. Tak v prvom rade ďakujem za článok. Mám pár dotazov, tak dúfam, že mi na ne odpovieš, aj keď po tvojom poslednom príspevku už prešiel nejaký čas. Ja mám 14 rokov, vlasy peknej medeno hnedo blonďavej farby. Viem, že spolužiačka si na svoju zvláštnu hnedú dala melír akoby z henny taký červený, no vyzerá to zvláštne, ale tak neriešim. Ja som sa dnes dočítala o bezfarebnej henne a pohľadala niečo, prečítala niečo. Takže moje vlasy…sú dlhé, pod prsia, jemné veľmi, niekedy aj riedke, husté nie sú rozhodne…Celkom mi vypadávali, no teraz už menej, našťastie. Keď sú vysušené a umyté, tak vyzerajú pekne, aj ťažké sú dosť. Lesk ako taký. Chcela by som však vyskúšať tú hennu a vyživiť ich. Takže moje otázky:vážne neškodí tá henna(nie z dmka, celkovo vo väčšine kvalitných)?
    Druhá: Treba ju nanášať na celé vlasy od korienkov po končeky?
    Tretia: Platí, že 3:1 s horúcou vodou po umytí vlasov a jemnom vysušení naniesť a ptm do čiapky, uteráku dať áno?
    Štvrtá: čítala som, aké dobré účinky má. Vadilo by však, kebyže s ňou zároveň potom používam aj produkty ktoré zvyknem=brezová voda na korienky, kokosový čisto prírodný extrakt na končeky a na vlasy pozdĺž sprej od Schwarzkopf ULTIME ELASTIN+ DENSE VOLUME?
    On mi dodáva ako taký objem a vlasy sú po ňom krajšie, brezová voda má pre mňa samé dobré účinky, hebkejšie vlasy atď…a kokosový olej v tom extrakte pekne vyživuje. On je čisto prírodný…
    Piata: vadí, ak by som pred tým samotným nanesením použila ako vždy Head&Shoulders prvýkrát a druhýkrát buď šampón od rovnakej značky ako sprej(skvelé vlasy zanecháva), alebo brezový šampón či iný…? Je nejaký ktorý sa vyslovene neodporúča pri používaní BEZFAREBNEJ HENNY?
    Šiesta: pravda, že čím dlhšie nechám vlasy v čiapke, uteráku…tým je výsledok účinnejší? Minimálne ževraj 30 min..no neviem…?
    Siedma: Ako často hennu používať? Bezfarebnú upozorňujem.
    ôsma: Koľko balení koľko gramových na vlasy mojej dĺžky?
    Btw tamtie prostriedky(sprej, brez.vodu…)si dávam po umytí vlasov pred sušením.
    Deviata: hennu len tak zmyjem, nič viac? Ptm čo?
    Desiata: takže Henne Color alebo Light Mountain odporúčaš?

    Dúfam, že si to pozrieš a odpíšeš, rada by sa mi hodila. 🙂
    Chcem si byť na istom, pokiaľ by som ju vyskúšala, svojej farby sa nechcem vzdať, mám 100% istotu, že nebudem mať inú áno? Viem blbá otázka, ale aj tak. 🙂
    Čakám na odpoveď.

    Odpovedať
    1. Simona
      3. decembra 2017

      Ahoj, ja mám len jednu odpoveď na tvoju otázku a to ohľadom šampónov. Dávaj si veľký pozor na to, či šampón obsahuje silikóny. Ak chceš aby ti výživa, prípadne farba prenikli do štruktúry vlasu, nesmieš si ich umývať šampiónom (ani kondicionerom) so silikónmi, ktoré vlas obalia a uzavrú pred výživou a farbou, ktorá sa ma z Henny do neho dostať. Dlho som nechápala prečo mi Henna nechytá a bolo to o šampóne, takže pozor na to.

    2. Dada Baroková
      31. januára 2018

      Ďakujeme za typ, Simona. 😉

    3. Dada Baroková
      31. januára 2018

      Ahoj, Ella!

      1. Henna určite neškodí, vlasy práveže vyživuje.

      2. Áno, henna sa aplikuje na celé vlasy, korienky, dĺžky aj končeky. Len časom, keď mesiacmi hennovania začnú byť viditeľné odrasty a dĺžky vlasov sú tmavé, vtedy sa môžu začať hennovať iba korienky.

      3. O nejakom pomere „3:1“ teda neviem. 😀 Platí, že toľko práškovej henny, koľko treba na tvoju dĺžku vlasov, zaleješ tekutinou (ak tvoja henna obsahuje indigo, nemala by byť práveže horúca, pokiaľ indigo henna neobsahuje, ja aj tak zalievať vlažnou tekutinou – ako keď si robíš čaj a chceš ho piť ešte teplý, ale nepiješ ho horúci, lebo si obaríš jazyk 😀 ) tak, aby vznikla hustá pasta – cca ako grécky jogurt, mala by ti v nej pomaly vedieť stáť lyžica. Vlasy si umyješ šampónom a presušíš uterákom. Nanesieš teplú hennovú pastu (ak ti medzitým vychladne, môžeš ju prihriať vo vodnom kúpeli), šup do kúpacej čiapky a prekryť uterákom.

      4. Používanie prírodnej kozmetiky (brezová voda, kokosový olej) určite nebude nijako prekážať. Niektoré dievčatá majú výhrady voči používaniu bežnej kozmetiky na hennované vlasy – ak kozmetika obsahuje silikóny, vraj henna zvykne menej držať, chytať na vlasoch. Takže s tým Schwarzkopfom asi pozor, ale naozaj netuším, aké má zloženie…

      5. Viď bod vyššie – vraj môže vadiť kozmetika s obsahom silikónov, neviem, čo všetko je v Head&Shoulders šampóne… Pokiaľ však celú dobu hovoríme o bezfarebnej henne, v tom prípade ide iba o vlasový zábal, takže sa netreba báť, že ti nechytí hennová farba kvôli silikónom v bežnej kozmetike.

      6. Čím dlhšie necháš hennu na vlasoch účinkovať, tým je farebný účinok intenzívnejší. Ak hovoríme o bezfarebnej henne, v dobe pôsobenia dodrž prosto odporúčaný čas z návodu na balení henny.

      7. Bezfarebnú používaj, ako často bude treba. Ale asi nie častejšie ako raz za týždeň.

      8. Na moje vlasy, ktoré sú priemerne husté (nie sú riedke, ani nejako extr extra husté, prosto normálna hustota) a dlhé cca do polovice chrbta, používam 100 gramov henny. Môžeš si to prepočítať vzhľadom k svojim vlastným vlasom. Prípadne dávku pri druhom hennovaní upravíš – podľa toho, či si pri prvom hennovaní mala henny primálo alebo priveľa.

      9. Hennu vymývaš iba vodou. Na záver si môžeš dopomôcť kondicionérom. Ja však stále hovorím o „farebnej“ henne, ostatne blogujem o farebnej henne. Na bezfarebnú hennu sa spýtaj niekoho, kto s ňou má skúsenosti. Prípadne sleduj návod na balení.

      10. Ak s hennou začínaš, začni s Henne Color, tá je ľahko dostupná, nájdeš ju napríklad na http://www.bionatural.sk, čo je super e-shop s prírodnou kozmetikou.

    4. LM
      28. mája 2018

      …mňa skôr zaujíma, prečo si už ako 14-ročná vôbec farbíš vlasy?

  10. Simona
    3. decembra 2017

    Ahojte, ja som mala možnosť vyskúšať hennu z DM aj Henne color a Khadi. Najspokojnejšia som bola s Khadi, tí majú najlepšie prímesi henny, indiga, amly a pod. len treba dávať pozor na teplotu vody keď chcete mať hnedý odtieň. Nesmie byť viac než 60 stupňov, myslím, lebo pri vyšších teplotách dostanete červenkastý odtieň. Henna z DM bola super, keď nič iné sa nedalo na našom trhu zohnať – ale používala som len tú červenú. Ťažko povedať ako to je s tým zložením. Na prvé miesto by som dala Khadi, na druhé Henne Color (ale práškovú, krémová nie je tak dobrá v zložení) a na tretie tá klasická Henna z DM. Majte sa krásne a farbeniu zdar!

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      31. januára 2018

      Ďakujem, že si sa podelila s vlastnými skúsenosťami, Simona. 🙂 Indigo sa ničí teplým a kyslím prostredím, preto by sa henna s indigom mala zalievať nie horúcou vodou a nepridáva sa citrón. Krémová henna iba obsahuje nejaký ten výťažok z henny, ale reálne má v zložení kopu chémie (oproti práškovej henne, čo je naozaj iba pomletý prášok z lístkov henny). 🙂

  11. LM
    28. mája 2018

    …no čítam tento článok až teraz, presne túto farbu som si kúpila, no neviem, ja som s ňou veľmi spokojná. Treba dodržiavať návod a farbu rozmiešať s vriacou vodou. Dosiahla som presne ten efekt, aký som aj chcela, nemám zelené vlasy a ani mrkvičkové, ale hnedé, kde som mala šedivé, tak tie sú také bledohnedé, čo je ako melír a výsledok mám lepší než od kaderníka. A to nehovorím o kvalite vlasov, mám ich lesklé, hebké na dotyk, dobre sa mi tvarujú do účesu. Za mňa je táto farba super. Myslím si, že každý je v tomto individuálny a každý si sám na sebe musí skúsiť, čo mu vyhovuje, lebo každý má inú kvalitu vlasov, to je ako so všetkým – koľko ľudí, toľko chutí:).

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      30. mája 2018

      Ja som túto značku ani neskúšala, príde mi podozrivá a neekonomická – viď článok. Ale ak Tebe vyhovuje, tak Ti vyhovuje a je to super. 🙂

  12. Katy
    8. augusta 2018

    Ahojte, farbila som si vlasy chemickou ryšavou, tá sa mi však vždy veľmi rýchlo vymyla na blond, postupne sm teda prešla na hennu – najprv Sante z DM a neskôr Henne color. Po červenej henne z dm som mala vlasy naozaj ako mrkva, kedže som mala svoje ešte aj trochu odfarbené, prírodne som taká nejaká prašivá blond 😀 Henne color som si teda začala kupovať bordovú, farba mi chytila uplne paradne, moja hlava svietila na červeno široko ďaleko. Posledný rok sa snažím prejsť na moju prírodnú farbu, momentálne mám veľmi zaujmavé blond-červené ombré kedže henová farba mi ešte vždy drží 😀 Ale k článku nakoniec, popravde som sa túto českú hennu vždy bála kúpiť, už len to že je umiestnená medz farbami na vlasy a nie v prírodnej kozmetike mi bolo trochu podozrivé, tiež som neverila zloženiu.

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      11. augusta 2018

      Ďakujem, že si sa podelila so skúsenosťami a názorom, Katy! 🙂

  13. Lucie
    9. októbra 2018

    Ahoj,
    Před vyzkoušením jsem si četla tvůj článek a tak jsem zkusila tu nejjednodušší věc a to, že jsem poslala e-mail výrobci.
    Jejích odpověď:
    Na krabičkách je uvedeno kompletní složení. Z Iránu dovážíme tri druhy suroviny – černou(velmi tm.hnědou), červenou a bezbarvou hennu. Jejich mícháním vzniká základní stupnice 10ti barev. Tyto je pak možné nadále mezi sebou míchat (bez obav, že vznikne nějaká reakce, protože je to stále jen henna). Dovážená surovina je dodávána s atesty o složení a stejně tak naše výrobky. Veškeré produkty podléhají kontrole a opravdu by neprošlo dodávat na trh něco jiného.

    Nechci shazovat tvůj článek, jen se mi nelíbí nepodložené informace a tak bych je ráda obohatila o názor výrobce.
    Můj názor je takový, že s hennou je to vždy složité. Odstín nikdy nemůžeme na 100% trefit dle našich představ, jelikož se jedná o přírodní a ne chemický výrobek a to je třeba si uvědomit, kdykoliv do henny jdeme poprvé. Měla jsem doporučenou kvalitní značku, která mi sice na (před půl rokem od posledního chem.barvení) barvené vlasy chytla, ale na odrosty vůbec a to jsem je měla světlé a barvila jsem na zrzavo. Když jsem si to nedávno rozmyslela, že už zrzkou být nechci a naopak chci sjednocovat, aby odrostly hezky do přirozené barvy, tak jsem jich taky pár vyzkoušela. Věděla jsem, že zrzavou jen tak hnědou nepřebiju, ale alespoň o pár odstínů snížit přechod odrostů a zrzavé. Jelikož jsem zmeškala zdravé výživy, tak jsem zkusila Tetu (stejná henna jako z DM) a byla jsem s ní moc spokojená. Pochybné plnidlo (které je zcela přírodní) ji dělá o něco krémovější a pohodlnější pro nános i když cuckuje pořád, je to henna a zápach je naprosto identický s jinými značkami. Takže za mě, konkrétně kaštanová rozhodně ano. Zrzavou sice nepřekryla, což jsem ani neočekávala, ale rozdíl odstínů se snížil a celkový dojem vlasů je mnohem přirozenější. Regenerace a všechny kladné vlastnosti henny mi přišli též totožné.
    Nemohu se zaručit za jiné odstíny, to záleží na každé, jak si je vyzkouší.
    Doufám, že jsem Tě nijak neurazila, jen mě nějak lidsky mrzí, když člověk neví, hádá a samotné firmy se nezeptá. Třeba ses z jejich odpovědi dozvěděla více 🙂 jinak v ČR je za dobrou cenu (79kč), možná bych ji za tu slovenskou taky nezkusila 😀

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      21. októbra 2018

      Ahoj, Lucia. Určite som sa neurazila, je fajn mať tu aj „vyjadrenie výrobcu“, avšak je to pochybné vyjadrenie… Lawsonia inermis, teda rastlina, ktorá sa suší a melie a je z toho farba na vlasy = henna, obsahuje iba a len červené farbivo. Áno, podľa toho, kde lawsonia inermis rastie, sa výsledný odtieň henny môže trochu líšiť. Ale lawsonia inermis neobsahuje čierne farbivo. Neexistuje čierna lawsonia inermis. Bezfarebná henna existuje, ale to nie je lawsonia inermis, je to cassia, čiže ak sa do henny použije cassia, mala by byť v zložení uvedená. Pozri si hnedú hennu ostatných značiek – všade nájdeš v zložení okrem lawsonie inermis aj to indigo a ďalšie zložky. (Čiže jeden výrobca používa dáku záhadnú čiernu lawsoniu inermis z Iránu a ostatní výrobcovia nevedia o tom, že existuje čierna lwasonia inermis a musia si dopomáhať indigom, chudáci! 😀 ) ČIERNA HENNA NEEXISTUJE, aby bola čierna, treba do nej niečo primiešať. Že ti výrobca tvrdí niečo iné… – presne o tom je tento článok, že je to pochybný výrobca. Ale ak ti vyhovuje – cenovo, farebným a ozdravujúcim efektom, tak si ju užívaj. 😉

  14. Romana
    14. februára 2019

    Ja ju pouzivam a som spokojna, odtien sedi, vlasy su ovela kvalitnejsie. Asi treba konfrontovat vyrobcu pripadne soj, nech da podnet na preverenie zlozenia. Co sa tyka udajov o farbeni, vyrobca udava, ze cela farba tj 2x33gr (su tam dve vrecuska), tj spolu 66gr vystaci na vlasy po ramena, co sedi.

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      2. marca 2019

      Výrobca vraj kontaktovaný bol – viď niektorý z predošlých komentárov… A výrobca vraj tvrdí, že to, že má čiernu hennu bez indiga, vraj zapríčiňuje nejaká špeci henna z Jemenu či ako to bolo… 😀 Až tak, aby som podávala podnet na SOI-ku, ma to celé zasa netrápi, stačí mi max. tento článok. 🙂

  15. Romí
    21. septembra 2019

    Hennu používám hodně let a z dm byla první kterou jsem zkoušela. Postupně jsem zkoušela více značek a zjišťovala více a více. Výrobce může nakukat cokoliv a vždy řekne, že používá nejkvalitnější suroviny a podléhají přísné kontrole. Kvalitní henna je bez příměsí. Je to jako když si naředíte peroxidovou barvu.. udělá co? Barví slaběji. Proto se čistá henna s casii ředí, aby měla slabší barvu. Zkoušela i regenerační cassii z dm a jinou. Ta kvalita se nedá srovnat. U henny z dm byl jen slabý učinek, ale s čistou byl neporovnatelný.
    33 g teď už za 99,- ve slevě třeba za 60,-, ještě k tomu naředěná. Kupuji kvalitní 250g za 130,-. Když si to porovnám je to brutální rozdíl. Říct, aby henna byla krémovější, proto se tam přidává xant. guma..Blbost. Správně namíchaná henna je jako krém na dortu nebo konzistence hladkého jogurtu. Pokud dáváte na vlhké vlasy, tak to krásně klouže. Henna stabilizovat nepotřebuje a je v ní naprosto zbytečná, ale výrobce ušetří.
    Je to reakce na komentáře, některé takové dezinformace už mě fakt štvou. Stejně jako , že henna zelená při přebarvení na chemickou, což je taky strašný kec. Tohle dělá jen indigo, čistá henna ne.

    Jinak moc pěkný článek 🙂

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      27. septembra 2019

      Ďakujem za pochvalu článku. 🙂 Sama som sa odfarbovala peroxidom (lebo po tých rokoch hennovania som mala vlasy fakt tmavé – teraz budem farbiť fakt už iba odrasty!!) a žiadna zelená sa fakt nekonala. Gúglila som si to a vraj je problém presne s indigom, nie s hennou ako takou – fakt to mám vyskúšané na vlastných vlasoch. 😀 Ešte raz ďakujem za pochvalu, fakt! Väčšina čitateliek totiž článok skôr zvozí, lebo túto hennu (kto vie prečo) ľúbia… :-/

  16. Adel
    4. januára 2022

    Děkuji moc za článek https://trojversie.sk

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      23. januára 2022

      Milá Jana/Lukáš/Olga/Adel, prosím, nezneužívajte tento blog na šírenie reklamy, aj keď sa ju snažíte písať viac-menej relevantne (aby aj reklama bola relevantná, však) a asi si z nich minimálne kúsok tým pádom aj prečítate… Ďakujem za pochopenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top