Bude to už dobrých pár dní, čo sme s mojou drahou Sysou navštívili ďalšie predstavenie v Slovenskom národnom divadle. Aj tento raz sme boli v historickej budove Slovenského národného divadla, aj tento raz sme obsadili náš balkón – II. balkón vľavo, najlacnejšia cenová kategória, pre študentov ako stvorené! 😀 Novinkou bol iba žáner – tento raz opera! A v angličtine!
Portrét Doriana Graya
Portrét Doriana Graya je známy román írskeho spisovateľa Oscara Wildea. Po prvý raz vyšiel v roku 1890, žánrovo ide o gotický román údajne až s hororovými prvkami. Myslím, že príbeh aspoň letmo pozná každý – mladý a krásny Dorian Gray stojí modelom pre ďalší obraz maliara Basila. Z obrazu je nakoniec Basilovo vrcholné dielo a očarený Dorian pri pohľade naň vysloví želanie, aby nikdy nezostarol a všetky premeny jeho tváre sa objavovali len na obraze. Dorian zostáva večne krásny a mladý a všetky jeho výčiny, zhýralý život i pribúdajúce roky sa odrážajú na obraze…
Portrét Doriana Graya je filozofický až psychologický román, ktorý rozpráva o znepokojujúcej túžbe po večnej mladosti a kráse, zachytáva umelecké pohnútky dekadencie a homosexuality.
Nečítala som to…
Ocar Wilde
Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde sa narodil v írskom Dubline do bohatej a kultivovanej rodiny – jeho otec bol chirurg, jeho matka písala básne pod pseudonymom Speranza. Samotný Wilde sa stal svetoznámym básnikom, dramatikom a napísal aj jeden – dnes notoricky známy – román Portrét Doriana Graya, ktorý pre vtedajšiu prísnu morálku musel pred vydaním zoškrtať a odstrániť všetky náznaky homosexuálnych vzťahov. Sám Wilde bol za homosexualitu odsúdený a strávil dva roky vo väzení. Pobyt vo väzení ho zlomil, zomrel zabudnutý a v chudobe.
Opera Dorian Gray
Dorian Gray je opera v troch dejstvách v anglickom jazyku, premiéru mala 8. novembra 2013 v historickej budove SND. Predstavenie trvá dve hodiny aj dvadsať minút. Táto opera bola napísaná na objednávku Opery SND mladou slovenskou skladateľkou Ľubicou Čekovskou – išlo o jej prvú operu, no zožala pomerne veľký úspech – zmienili sa o nej dokonca aj v New York Times! 😀 Libreto k opere napísala Kate Pullinger.
Na opere som bola prvýkrát v živote a… páčilo sa mi to! Je síce pravda, že človeku chvíľu trvalo, kým sa „operne“ naladil a aj po spomínanom naladení bolo pomerne ťažké stíhať samotný text a to sa nepovažujem za úplne amatérskeho znalca angličtiny – no operná angličtina je čosi iné… 😆 Povedala by som, že našťastie boli k dispozícii titulky, ale reálne k replikám postáv viac-menej vôbec nesedeli, takže mi prišli skôr rušivé až mierne zmätočné než skutočne nápomocné…
Porozumieť samotnému príbehu sa však dalo aj bez pozorného sledovania textu, dokonca ste ani nemuseli čítať Wildeov román – zachytenie príbehu v tejto opere bolo totižto veľmi kvalitné a dostatočne… obrazné, herci tiež odviedli skvelú prácu, rovnako ako orchester a rotujúce kulisy (a herci, prechádzajúci rotujúcimi kulisami, čo dodalo predstaveniu nevídanú dynamiku!).
Toto spracovanie príbehu Doriana Graya sa mi prosto veľmi páčilo (oveľa viac ako film z roku 2009, no a čo, že tam bol aj High-gateský cintorín!) – nebolo to natoľko dekadentné a šokujúce, aby to niekoho urazilo, čiže vznešenosti žánru opery nič na kráse neubralo a na druhej strane to nezostalo ani úplne nevinné, takže bol zachovaný aj temnejší, „pôžitkársky“ ráz pôvodného románu. Atmosféra predstavenia bola prosto dokonalá – temná, miestami zmätená, pohoršujúca, silná…
Takže tak, ako som spočiatku bola z opery v angličtine mierne vystrašená, sa môj pocit z rozpačitého zmenil až na veľmi pozitívny, takpovediac nadšený! Dobre, v dohľadnej dobe si od opery dám pokoj, pretože je to pre mňa ťažší žáner, ktorý si divák poriadne vychutná len raz za čas, no rozhodne neľutujem, že som túto operu videla, práve naopak! Viem, že nie každý je priaznivcom opery – ako vravím, predsa len ide o ťažší žáner, no skúsiť to s ňou treba!
Ďalšie predstavenia sú naplánované na 25. apríla 2014 (piatok) a 5. júna 2014 (štvrtok), vždy o 19:00 v historickej budove SND. 😉 Cena 1 lístku je od 7 do 30 € (ale oplatí sa!).
*
10. marca 2014
zaujímavé, že to ponechali v angličtine…ale zasa opera s titulkami je dosť bežný jav 😀 ja som tak bola na Aide..dokonca už som aj hovorene predstavenie zažila s titulkami :D, ale ozaj to rozptyľuje – aspoň ja som nevedela ako čo najrýchlejšie striedať pohľady hore a dole 😀
ale teda mohlo to byť ozaj fajn…ja som to čítala a ako kniha sa mi to veľmi páčilo.
10. marca 2014
Tak so Sysou sme sa zhodli, že opera v slovenčine by asi znela divne (nechcem náš krásny jazyk nijako diskriminovať, no píšu sa opery aj v slovenčine? 😀 ), čiže prečo nie angličtina? 😛
A ako sa ti páčila Aida? V taliančine to bolo? Lebo aj dáku pravú taliansku operu by som si pozrela, len nie tak skoro, po tuto Dorianovi mám od opery minimálne pol roka pauzu (zašla by som na balet, ktorý je pre zmenu
pokiaľ možnobez spevu, slov 😀 )!A od Wildea som čítala zbierku poviedok – Šťastný princ a spol. – a veľmi sa mi páčili, čiže aj toho Doriana raz prečítam, RAZ! :nod:
10. marca 2014
Ja som bola na opere Figarova svadba tušim (bolo to dáááávno) a bola v taliančine a priznám sa, že netuším o čom to bolo, pretože bez okuliarov som nedovidela na titulky a bola som lenivá si k tomu niečo prečítať …tak som len pozerala a vychutnávala si hudbu. Podobne to bolo aj s Carmen – ale to bolo openair – v amfiteátri vo Verone a to bolo zasa skôr o tej atmosfére (hoci „výprava“ bola naoazj skvelá – kostýmy, scény ….úúúžas) XDDD no v každom prípade toto vyzerá tak pravo orechovo pre mňa, pretože knihu som čítala a mám ju veľmi rada!!! Po tomto vystúpení som poškulovala ale akosi som sa nedostala – takže ho ešte hrajú?! A áno, súhlasím, že je to ťažší žáner – tiež mám operu rada ale nie je to niečo na čo by som potrebovala chodiť veľa ráz do roka XD
11. marca 2014
Hrajú, koncom apríla a potom až v júny, ešte stíhaš! 🙂 A dúfam, že sa ti bude páčiť, ak sa skutočne podujmeš. 🙂