Hyakko

Hyakko je anime tak trochu… dosť o ničom. Myslím, že sa takýmto anime nadáva do „epizódových“ – nemajú žiadnu dejovú líniu, ktorá by sa jednotlivými dielmi ťahala, každá epizóda by si vystačila osve – nemusíte vidieť tú predošlú či nasledujúcu, pretože na seba takmer vôbec nenadväzujú. Pokojne si pozriete iba piatu epizódu, ktorá sa mi páčila hádam najviac, lebo mala aký-taký významný dej, a možno i posledné dva-tri diely a to vám z tohto trinásťdielneho počinu (existuje i 9-minútové OVA) bude bohato stačiť…

Hyakko je slice of life komédia. Je plná farbistých postáv – najprv to vyzerá, že hlavnou hrdinkou bude extrémne hanblivá Ayumi (seiyuu Aya Hirano), pre ktorú bude mať čoskoro každý jeden chalan (i zopár báb, resp. prosto úplne všetci) akúsi zvláštnu slabosť. Ayumi práve nastúpila na novú školu – súkromnú akadémiu Kamizono, ktorá už 56 rokov vychováva mladých ľudí k dokonalosti. Akadémia Kamizono má základnú školu, medium i high school, preto je jej areál šialene veľký, a tak sa v ňom cestou na ďalšiu hodinu Ayu stratí. O chvíľu natrafí na povýšeneckú, odmeranú Tatsuki (seiyuu Michiko Neya) a tak areálom razom blúdia spolu.

Potom z okna prvého poschodia rovno pred nich doskočí skutočná ústredná postava anime Torako (seiyuu Fumiko Orikasa), ktorá je ten otravný bláznivý typ hlavnej hrdinky (viď že v pohode vyskakuje z okien školy). Po Torako z okna vyskakuje i jej priateľka Suzume (seiyuu Yurika Ochiai), ktorá toho veľa nenahovorí, no o toľko viac toho zje (napr. tá epizóda, kde Suzu prakticky celú dobu len behá hore-dolu po škole, ľudia jej dávajú jedlo, ktoré nemajú radi alebo už nevládzu zjesť a… nič, to je vlastne celá „pointa“). Toto je štvorlístok našich hlavných hrdiniek, z ktorých sa spoločným blúdením po školskom areáli (aj Torako a Suzu sú totiž stratené) stanú priateľky (hoci Tatsuki sa s Torako skôr tak priateľsky nenávidia a doťahujú)…

picture from Zerochan

Hyakko

Okrem tejto zostavy tu máme kopec iných študentiek – Nene, ktorá je prezidentkou triedy ašpirujúcou až na najvyšší post, t.j. na prezidentku študentskej rady, a hrdou bisexuálkou, nosebleedujúcou najmä nad svojimi spolužiačkami. Toumu, ktorá je ešte odmeranejšia ako Tatsuki, no Torako ju, kto vie prečo, neustále obťažuje tým, že chce byť jej kamoška. Ushio, ktorá vyzerá ako delikvent, preto ju každý za delikventa aj automaticky považuje. Minato, ktorá je ešte hanblivejšia ako Ayu. Chie, ktorá je maniačka do robotov. Komu, ktorá vyzerá ako hipík a je nadšená fotografka. Inori, ktorá vyzerá strašidelnejšie ako Sadako z Kruhu.

Na mňa tam bolo primálo chalanov – až traja: Yanagi, ktorý si na škole rozbehol biznis s fotografiami študentiek (s Komou fotia spolužiačky a obrázky potom predávajú študentom, ktorí o ne prejavia záujem); jeho kamarát Shishimaru (uvideli by ste v epizóde č. 5) a delikvent Kitsune. V anime sa sem-tam mihne aj pán Amagasa – triedny učiteľ nášho štvorlístka –, ktorého postava by mala istý potenciál, no jediné, čo v anime vlastne robí, je, že existuje. Mala som však rada tie dve malé „odveci“ (sem-tam sa tam len tak, bez zdanlivého súvisu – s hlavnými hrdinkami sa nikdy ani len nevideli –, objavila scéna s nimi) školáčky zo základnej školy – Hitsugi a Yuki –, ktoré to vždy okorenili svojimi filozofickými úvahami.

picture from Zerochan

 

Hyakko
 

Hyakko malo vtip, to sa musí uznať! Animácia bola pekná. Ohľadom hudby musím povedať, že opening ani ending ma nijako extrémne nezaujali, čo sa mi ale páčilo – sem-tam boli scény podfarbené klasickou hudbou.

Sama vlastne ale neviem, čo ma nútilo pozerať Hyakko ďalej a ďalej, dopozerať ho… Keďže som si žiadnu postavu obzvlášť neobľúbila (chvíľu som sympatizovala s Tatsuki, ktorá je jednou z mála postáv, ktorá nám v istom okamihu bola trochu hlbšie predstavená), na druhej strane mi však nik ani vyslovene neliezol na nervy (hádam až na Ayu a Minato, ale toľko pozornosti im zasa venovanej nebolo, aby ma začali seriózne štvať). Chýbal mi tam iba dej, ten jeho náznak ku koncu mi rozhodne nestačil! Anime by malo mať dej, nie? A ak nie že „malo,“ aspoň by mohlo… Možno ten môj neutrálny až celkom dobrý postoj k Hyakko spočíva v tom, že som sa pri ňom vlastne predsa len nenudila… Len som stále akosi dúfala, že sa tam dáky ten dej objaví – poznáte to, keď čítate knižku, pozeráte film či seriál, ktorý akosi postráda myšlienku, no vy mu chcete dať ešte niekoľko strán, ešte niekoľko minút šancu, pretože si vravíte, že to, sakra, predsa o niečom byť musí!

Anime som na MAL ohodnotila sedmičkou (čo značí „good“), jeho priemerné hodnotenie je 7,25. Ale osobne ho skôr neodporúčam na pozeranie ako odporúčam… Jedine že vám nevadí absencia deja a už skutočne nemáte čo sledovať… 😉

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie